Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ναύπλιο

Την Παρασκευή στις 13 Δεκεμβρίου 2019, τα τμήματα Γ2 και Γ3 στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας επισκέφθηκαν το Ναύπλιο για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Η συμβολή του Καποδίστρια στη δημιουργία του Νεοελληνικού κράτους” που εκπονείται  από τη δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη του Ναυπλίου “ο Παλαμίδης”.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στα ιστορικά σημεία της πόλης από μια εξαιρετική φιλόλογο και “έζησαν” τα ιστορικά γεγονότα.

Κανονισμός λειτουργίας σχολείου

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

Οι μαθητές, οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου πριν από την πρωινή συγκέντρωση για προσευχή (8.15 π.μ.) κατά τη διάρκεια της οποίας θα πρέπει να επιδεικνύουν τον αρμόζοντα σεβασμό και προσοχή στην καθημερινή ενημέρωση από τη διεύθυνση του σχολείου.

Μαθητές που προσέρχονται με καθυστέρηση κατά την 1η διδακτική ώρα αλλά και κατά τις υπόλοιπες διδακτικές ώρες -δηλαδή μετά την είσοδο του καθηγητή τους στην αίθουσα-  δεν θα γίνονται δεκτοί στο μάθημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις καταχωρίζεται αδικαιολόγητη απουσία και οι ίδιοι παραμένουν στο χώρο που τους υποδεικνύεται.

Η αποχώρηση του μαθητή από το σχολείο πριν από τη λήξη των μαθημάτων γίνεται μόνο για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους με γραπτή άδεια από τον Διευθυντή και πάντα μετά από επικοινωνία με τους γονείς.

Η Γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2018-19

Η φετινή σχολική χρονιά έκλεισε με μια, κατά γενική ομολογία, καταπληκτική γιορτή στο σχολείου μας.

Οι μαθητές μας χόρεψαν και τραγούδησαν για εμάς. Ο κος Κακλής έδωσε τον καλύτερο του εαυτό τραγουδώντας και παίζοντας μουσική με τη συνοδεία 4 ακόμα καλλιτεχνών ενώ ο Σύλλογος ‘Παραδοσιακά Μονοπάτια’ μας εντυπωσίασε με τα χορευτικά του και παρέσυρε όλους τους παρευρισκόμενους στο χορό. Για τα παιδιά μας της Γ Γυμνασίου οργανώθηκε μια συγκινητική τελετή αποφοίτησης με βίντεο από ιδιαίτερες σχολικές στιγμές και δώρα από το Σύλλογο Γονέων.

Η βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη του 1ου Γυμνασίου Ιλίου είναι δανειστική και περιέχει μια πλούσια συλλογή βιβλίων, που αποτελείται από Λογοτεχνικά, Εγκυκλοπαίδειες – Βοηθήματα και Δοκίμια – Μελέτες.

προγραμματισμός

χριστουγεννιάτικο έργο

Να δημιουργήσετε το παρακάτω έργο σε Scratch:

Δείτε το παρακάτω φύλλο εργασίας:

δοκιμαστική κατηγορία

Ένα πρώτο δοκιμαστικό άρθρο

Ένα άρθρο για να δούμε πως δημιουργούμε αναρτήσεις στο πλαίσιο του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου. Όμορφες αναρτήσεις με σωστό περιεχόμενο! Καλή αρχή…

• περιεχόμενο
  • δομή
  • αισθητική

This is the end … ή όχι;

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!